bibilenden@gmail.com

0536 545 67 21

BOŞANMA KARARI ÇOCUĞA NASIL SÖYLENMELİ?

BOŞANMA KARARI ÇOCUĞA NASIL SÖYLENMELİ?


Kelime anlamı olarak boşanma; eşler arasındaki hukuki, duygusal ve cinsel birlikteliğin sona erdirilmesidir (Uyar, 1999). Evlilik kadar boşanma da insan hayatında büyük değişimleri beraberin getirmekte, duygusal olarak insanları derinden etkilemektedir. Ayrıca boşanan eşler kadar çocuklar da bu süreçten etkilenmekte; boşanma sonrası çocuklarda kayıp duygusu, yalnız kalma korkusu veya regresif (gelişimsel gerileme) tepkileri görülebilmektedir. Boşanmış aile çocukları yardım almazsa; öfke problemleri, kurallara karşı gelme, depresyon, güvensizlik, endişe, zayıf benlik algısı, özgüven eksikliği, geç sosyalleşme gibi sorunlar yaşamaktadır.
Fakat boşanma çocuklar açısından her zaman olumsuz tepkilere neden olmamakta, olumlu bir etki de bırakabilmektedir.  Mesela Amato (2000) yaptığı boylamsal çalışmanın sonucunda mutsuz bir evliliğin boşanmayla sonuçlanmasının çocuklar üzerinde daha olumlu etkiler bıraktığını gözlemlemiştir. Yani çocuklar, mutsuz bir aile görmektense ayrılmış ebeveynler görmeyi tercih ediyorlar denebilir.
Tabii ki, bu demek değil ki, bu çocuklar da hiç etkilenmiyorlar… Boşanma sonrası süreç bütün çocuklar için belirsizlik, güvensizlik, kaygı ve endişe duygularını beraberinde getirmektedir. Bu sebeple çocuğun bu duygularla daha fazla sorun yaşamaması için boşanma sonrası duygularını rahatça ifade etmesi sağlanmalıdır.
Boşanma Kararının Söylenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler
• Boşanma kararı kesinleşmeden çocuğa söylenmemeli, ebeveynler kesinleşmeden bu düşüncelerini çocukla paylaşmamalıdır.
• Karar, çocuğun kendini rahat hissedeceği bir yerde (tercihen ev) söylenmeli
• Ebeveynler, suçlama içermeyen ortak bir dil kullanmalı; samimi, açık-anlaşılır, tutarlı ve net bir ifadeyle çocuğun yaş düzeyine uygun açıklamalar yapılmalıdır.
• Çocuğa, çocuğun boşanma sonrası süreçte yaşayacakları, yeni aile düzeni ve onun hayatı için nasıl bir plan çizildiği anlatılmalıdır.
• Küçük yaşlardaki çocuklar çocuk benmerkezciliği nedeniyle boşanmadan kendini sorumlu tutabilir. Bu yüzden ebeveynler çocuğa, boşanmalarının onunla hiçbir ilgisi bulunmadığını açıklamalı, boşanma sonrasında da gereksinimlerini karşılayacağını, onu sevmeye devam edeceklerini söyleyerek çocuğa güven duygusu vermeliler.
• Çocuğun bu olaydan sorumlu olmadığı özellikle vurgulanmalı, merak ettiği sorular varsa içtenlikle cevaplanmalıdır.
• Çocuğa aşırı korumacı bir tutum sergilemek gibi normalin dışında davranışlar sergilemekten uzak durulmalıdır.
• Çocuğa “Üzülecek bir şey yok, daha mutlu olacağız” gibi ifadeler kullanmaktan kaçınılmalı, süreçte dalgalanmalar olacağından çocuk beklentiye sokulmamalıdır.
• Boşanma kararı açıklanırken her iki ebeveynin birlikte olması önemlidir. Çünkü çocuk bu kararı kabul etmediğinde, ebeveynler ayrılmalarına rağmen ilişkilerini çocukla devam ettireceklerini, boşanmada çocuğun etkisi olmadığını yaşamında problemlerle karşılaşmaması için bütün önlemleri alacağını çocuğun yaş dönemine uygun ifadeyle açıklamalıdır.

Boşanma Kararı Açıklanırken Kullanılabilecek İfadeler
Çocuğa “ Ben ve annen/baban eskisi kadar iyi anlaşamıyoruz ve artık birlikte olamayacağımızı fark ettik. Ama bunun seninle hiçbir ilgisi yok, sen bizim en kıymetlimizsin. Sana olan ilgimiz ve sevgimiz hep aynı kalacak. Annen/Baban da ben de senin annen ve baban olmaya devam edeceğiz. Ama artık eskisi gibi bu evde birlikte yaşayamayacağız ve annen/baban burada olmayacak. Sen ise haftada bir kez mutlaka onu göreceksin. Bu karar seni üzmüş veya hayal kırıklığına uğratmış olabilir. Nasıl hissettiğini bizimle paylaşabilirsin, böylece senin yanında olabiliriz.”    şeklinde net ve kısa cümlelerle çocuğun durumu rasyonelleştirmesine ve duygularını ifade etmesine yardımcı olunabilir.