bibilenden@gmail.com

0536 545 67 21

Eşiniz ya da Sevgiliniz Sizi Neden Aldatır?

Eşiniz ya da Sevgiliniz Sizi Neden Aldatır?

ALDATMA VE ALDATILMA PSİKOLOJİSİ

Aldatma (sadakatsizlik); evli ya da duygusal bir ilişki içindeki taraflardan birinin bir başka üçüncü kişi ile ilişkiye girmesi olarak tanımlanabilir. Aldatma her zaman cinsel düzeyde olmak zorunda değildir; aynı zamanda duygusal düzeyde de olabilir veya çiftlerden birinin başkaları ile yakın ilişki kurması olarak adlandırabiliriz.

Aldatma maalesef ilişkiye ciddi zararlar veren, iki kişi arasındaki birliği bozan ve hatta günümüzde çoğu ilişkinin bitme sebebi olan bir davranıştır. Aldatma ilişkideki güven duygusunu sarsar, biz olma (birlikte) olma durumunu etkiler, bireylerde hayal kırıklığına sebep olur.

Erkek yâda kadın neden aldatır?

Hiç kimse ilişkiye aldatmak ya da aldatılmak için başlamaz. Bazı bireylerde ilişki sonrası bağlanma sorunları oluşmaktadır. Alkol bağımlılığı, madde bağımlılığı gibi bağımlılık yaşayan bireyler aldatmaya bir kişiye bağlı kalamamaya oldukça meyillidirler. Fakat bunu sadece bu şekilde tek bir sebebe bağlayamayız.

Bazı aldatmalarda ise eşler asla belli etmez, hatta daha çok iyi davranma eğiliminde olurlar, nedeni ise vicdanlarını bastırmaktır.

Bir diğer aldatma sebebi; kişi kendisini adeta bulunmaz hint kumaşı ilan etmiştir. Ona göre en güzeli, en harikası odur. Bu sebepten dolayı kendisine ödül vermek amaçlı bir şekilde çok eşliliğe başvuracaktır.

Bazen ise ‘bir anlık’ oldu, bende anlamadım, ilk o bana yazdı... gibi bahaneler duyulur. Aslında o ‘bir anlık’ değil fırsat söz konusudur. Önüne böyle bir fırsat düşünce ilişkiyi düşünmeyen erkek ‘dürtüsel’ olarak aldatmaktadır.

Çoğunlukla aldatma nedenlerinden birinde ise, aslında ilişkinin bitmiş olması. Erkek, yaşadığı ilişkiden son derece huzursuz ama söylemek istemiyor. Partnerine mutsuz olduğunu ve ayrılmak istediğini söyleyene kadar, onu aldatmaya devam ediyor. Aslında erkeğin burada istediği şey, ‘kirli işi’ kendisinden uzaklaştırıp tamamen kadın tarafına bırakmak. Aldatıldığı fark eden kadının ‘bu ilişki bitti’ demesini bekliyor olabilir.

Aldatılma Psikolojisi

Herhangi biri tarafından aldatılmak, insana şahsına hakaret olarak hissettirir.En değerli olarak gördüğünüz hatta bir çok hayal kurduğunuz insanın size yapmış olduğu bu ihanet, hayattaki zorlu deneyimlerden biridir.

Aslında çoğu ilişkide aldatma öncesi zemin hazırdır. Davranışlar değişmiştir, aramalar azalmış, kaçamak cevaplar çoğalmıştır.

Sonrasında ise; süreç çoğunlukla herkeste aynı başlıyor. Aldatılan kişi ilk önce bir şok evresi yaşıyor. Şoktan sonra kişi başka bir çöküş daha yaşıyor çünkü ilişkinin en başından, ta ki sonuna kadar yaşanan her şeyi düşünmeye çalışıyor. Düşünceleri arasında, yakın zamanda görmek istemediği ya da gözden kaçırdığı işaretleri, belirtileri bir anda fark etmeye başlıyor. Gizli telefon görüşmeleri, mesajlar, saklanan eşyalar ve benzeri her şey, sanki yapboz parçaları gibi yerine konuyor. Evet, ‘bazı günler kaçamak cevap verip, kapatırdı’ gibi… Ardından kabullenme sürecine geçiliyor. Bu evre, kişinin iyileşebilmesi için çok önemli. “Evet, aldatıldım!” diyebilmeyi, iyileşme açısından büyük bir adım olarak görüyoruz.

Peki, aldatılan kişi nasıl toparlanacak?

Toparlanma evresinden önce acısını yaşaması gerekiyor, çünkü hiçbir acı yaşanmadan iyileşmez. 

Kendinizi boşluğa bırakmayın, aldatılmanın detayları arasında çok düşünmeyin, kendinizi yenileyin olmak istediğiniz gibi olun ve sürekli kendinizi suçlamaktan vazgeçin, özellikle bu dönem çok fazla yeme alışkanlıklarında değişim olacaktır kilo almamaya dikkat edin.

Kendinize zaman ayırın, çevrenizde size destek olan insanlarla beraber olun ve sürekli onu soran ve ilişkinizi irdeleyen insanlara cevap vermeyin çünkü zorunda değilsiniz.

Ne istediğinize odaklanın, gücünüzü keşfedin, gelişin, hedefleriniz olsun onlara odaklanın.

Unutmayın ki…

Aldatan insan aslında kendine karşı da yeterince dürüst değildir, hatta kendini doğru düzgün tanımıyordur bile. Duygu ve düşünceleri ile yüzleşmekten kaçar, ne istediğini bilmez. Mutluyum der aslında değildir hep arar arar ama bulamaz…

Konfüçyüs bu durumu çok güzel dile getirmiştir. ’Aldatan kendini aldatır.’

Aldatılmak hiçbir şeyin sonu değildir, hatta arınmaktır, gerçeği görmektir. 

Aldanan değil asıl aldatan zarar görecektir. Şu atasözü de bu durumu çok iyi anlatacaktır sanırım. ‘Ava giden avlanır’…

İlişki ister bitsin ister devam etsin insan kendi içinde affetmelidir, affedilen her şey daha çabuk unutulur. Affedemeyen, öfkesini yenemeyen, eski normal yaşantısına dönemeyen bireyler ise mutlaka psikolojik destek süreci geçirmelidir…