bibilenden@gmail.com

0536 545 67 21

GENÇLERLE İLETİŞİM

GENÇLERLE İLETİŞİM

GENÇLERLE İLETİŞİM


Ergen ile iletişim kurmak genellikle zorluklarla doludur. Ergen hayatındaki değişimlerle, anne ve baba ise değişen çocuğunu anlamakla uğraşır. Ebeveyn ile çocuk arasında iletişim sağlamak için şu noktalara dikkat etmekte fayda var;
-Konuşma isteği çocuktan gelirse iş daha kolaydır. Bir taraf konuşmaya istekli olmazsa neşeli ve rahat bir sohbet mümkün olmaz. Hele zorla çocuğa bir şeyler anlatmaya kalkarsak, söylediklerimizi dinlemez. Çocuğun konuşmaya istekli olduğu bir zaman beklenmelidir.
-Ortamın rahat olması sağlanmalı ve konuşmaya resmi havada başlanmamalıdır. Anne – baba mutlaka çocuk karşısında örnek olunacak bir biçimde olmalıdır.
Öte yandan gence üstten bakarak katı davranmanın da bir yararı yoktur. Samimi olunmalıdır.
-Görüşleri belirtirken aile tarafsız olmalıdır. ‘’Sen mi yaptın?’’ diyerek emin olmadıkları şeyleri sorarken onu yalana itmemelidir.’’Senin yaptığını biliyorum. Bir daha yapma’’ şeklinde durumu olduğu gibi anlatan dürüst bir açıklama yapılmalıdır.
-Sorunu varsa eğer tam olarak anlamak için asla sözünü kesmeden dikkatlice dinleyin. Makul olun eğer sert tepkiler verirseniz muhtemelen doğrulardan kaçınacaktır.
-Asla kıyaslamayın. Komşu ya da akraba çocukları ile kıyaslamanız çocuğun kendini yetersiz hissetmesine sebep olacaktır.
-Özel alanına ve mahremiyetine saygı gösterin. Odasına kapıyı çalarak girmek önemlidir çünkü bu bir saygı göstergesidir.
-Hobi edinmelerini sağlayın, sosyal medyada zaman kaybetmeleri konusunda dikkatli olunması gerekmektedir. Uygun bir dil ile zaman kaybından bahsedin.
-Ergenler anne-babanın tecrübe ve tavsiyelerinden yararlanmakta isteksizdirler. Haklı olduğumuz, sözlerimiz onların iyiliği için bile olsa bizi dinlemezler. Nasihatlerimize kulak verirlerse özgürlüklerinin tehlikeye gireceğini düşünürler. Anne-babanın öğüdüne uyarak doğru yapmaktansa, kendi başlarına başarısız olmayı tercih edeceklerdir.
Yine de, problem çıksa da tavsiyelerde bulunmalıyız.
-Günde en az bir defa birlikte yemek yemek ailece paylaşılan bir mutluluktur. Burada sohbetler edilmeli, fikirler paylaşılmalıdır.
-Arkadaşları ile ilgili baskı uygulamayın ergenlerin bu dönemleri arkadaşlarıyla daha fazla vakit geçirme dönemidir. Ne kadar baskı yapılırsa arkadaş grubu etkisinde daha fazla kalacaklardır. En doğru olan arkadaşları ve aileleri ile tanışmak ve o şekilde ilişkilerini kontrol etmemizdir.
-Fikirlerini önemseyin, aile de karar alınacaksa mutlaka ona da danışın. Asla kendi fikirlerinizi zorla kabul ettirmeye çalışmayın.
-Çocuğa disiplin verirken sorumluluklarını hatırlatmanın yanı sıra meziyetlerinden de söz edilmelidir. Güzel, olumlu sözlerle konuşmaya girersek dikkatlice dinleyecektir. ‘Kendinden başka kimseyi umursamıyorsun. Kardeşine kötü davrandığın için utanmalısın!’’ demek yerine, ‘’Sen her zaman herkese karşı merhametli, dikkatli ve düşüncelisin. Kardeşine davranışın beni şaşırtıyor, seni tanıyamadım’’ demek daha doğrudur. Ergenin kusurları yanında övündüğümüz tarafları da vardır, bunları fark etmemiz onları gururlandıracaktır.
-Bazen sözlerden ziyade davranışlara da bakılmalıdır. Ergenin söylediği sözler üzebilir, fikirlerini aykırı bulabiliriz, Bu onun ideline bağlıdır. 
-Bize güvenip anlattığı olayları diğer kişilerle paylaşmamalıyız. Bize gösterdiği güveni kaybetmemeliyiz.