bibilenden@gmail.com

0536 545 67 21

Psikolojik Danışman Meslektaşlarıma Hitaben Açıklamalarım

Psikolojik Danışman Meslektaşlarıma Hitaben Açıklamalarım

PSİKOLOJİK DANIŞMANLAR OLARAK HANGİ BELGELERİ ALMALIYIZ ve EĞİTİM ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?

Belge, yeterlilik demektir. Yani bu işi yapmaya dair yeterli olduğunun göstergesidir. Örneğin diplomalar ve devletimizin şart koştuğu belgeler (bknz. Aile Danışmanlığı Sertifikası) yeterliliği temsil eder. Ama ‘WISC-R’ gibi yönergesinde belirli bir saat bu testin eğitimini almayı zorunlu kılan bir test ise bu eğitimi almamış kimse bu testi uygulayamaz. O yüzden bu tür testler uygulanacağı zaman ilgili testin eğitimini almanız gerekmektedir. Yine de şunu söyleyeyim, asıl önemli olan belge diplomadır.

Sertifika, belge ve eğitim alan/almak isteyen meslektaşlarım, özellikle eğitimi veren kişiye dikkat etmeliler. Çünkü kimi eğitimciler yeterli ve yetkin değiller. Bizim Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği olarak, eğitimlere yönelmemizin ve yetkin eğitimciler ile çalışmamızın en temel sebebi budur. Ben Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Samsun Şube Başkanı iken, malum dernekte 4.000 Türk Lirası olan ‘WISC-R 4’ eğitimini, aynı süre ve materyallerle 700 Türk lirasına açtırdım. Çünkü kar koymadık ve bu eğitimi belirli kişilerden aldırdık. 

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneğinin bu bağlamda ki en büyük katkısı şunlardır; 

  1. Eğitimler ucuzlamıştır.
  2. Eğitimler kaliteli hale gelmiştir.
  3. Her önüne gelen eğitimci, bu eğitimleri verememektedir.

Biz psikolojik danışmanlar olarak eğitimlere katılmalıyız. Ancak sadece psikolojik eğitimlere değil iletişim, davranış bilimleri, diksiyon ve vücut kontrolü gibi eğitimlere de katılmalıyız. Çünkü bana göre bir psikolojik danışmanın iletişim, diksiyon ve vücut dili eğitimlerini alması ve bu alanlarda kendini geliştirmesi önem arz etmektedir. Ayrıca eğitimleri belge için değil, kendimizi geliştirmek için almalıyız.

 

ONLİNE TERAPİ / DANIŞMA ETİK MİDİR ?

Online terapiyi/danışmayı reddetmiyorum. Ancak iki yıl öncesine kadar olumlu bakmıyordum. Olumlu bakmama sebebim ise şudur ki; ben yirmi dört yıldır psikolojik danışma yapıyorum ve danışanın bir kaş, göz ya da el hareketi danışmana bir mesaj verebilir ve danışmanın online terapide bu mesajları yakalaması çok zordur. Öte yandan içerisinde bulunduğumuz pandemi süreci bizleri ‘online terapiye / danışmaya’ mecbur kılmaktadır. Bunu göz önüne aldığımızda derin patolojik ya da derin duygusal konularda online danışma yapılmasını uygun görmüyorum. Ama günlük yaşam yoğunluğunda ki problemlerde ya da gelişimsel konularda online danışma yapılabilir.  

Bununla ilgili etik kitabımızın içerisine yirmi kişilik akademik kurulun yazmış olduğu, ‘Online Terapi’ kısmının eklendiğinin müjdesini de meslektaşlarıma vermek istiyorum. Bu çalışmanın ‘ACA ve APA’ya da örnek olacak düzeyde olduğunu düşünüyorum. 

 

PSİKOLOJİK DANIŞMA ve REHBERLİK MEZUNLARI ve ÖĞRENCİLERİ NASIL BİR KARİYER YOLU İZLEMELİ ?

Meslektaşlarıma kariyer olarak MEB’i tavsiye ediyorum. Çünkü MEB’in maaş, saygınlık ve son yönetmelikle birlikte özlük hakları daha iyi bir seviyededir. Özel sektördeki zorluklar, beraberinde farklı kişilik özelliklerini de gerekli kılmaktadır. Bu yüzden özel sektörü tercih edecek meslektaşlarım bu özellikleri kendilerinde aramalıdırlar. Ama kadroların daralması ile birlikte hayat özel sektöre doğru gidiyor ve bunun için hazırlanmamız lazım. Hatta akademisyenlerimize özellikle belirtiyorum ki; müfredata, iş aramayı öğretecek kariyer dersleri koyulması gerekmektedir. Genç meslektaşlarımız, iş görüşmelerinden olumsuz dönüt aldığında hemen pes etmemelidirler. Hatta şunu da söylemeliyim ki; kendinizi geliştirmek için gidin bir mağazada tezgâhtarlık yapın ve insanları tanıyın. Dünyanın en iyi terapi eğitiminden daha fazla fayda göreceksinizdir. Tezgâhtarlığın ve esnaflığın insanları ikna etme, iletişim kurma ve diksiyon anlamında güzel katkıları olacaktır. Bununla ilgili şu örneği vereyim; yabancı ülkelerdeki liselerde öğrencilere 10 dolar para verip ‘bunu bir ay içerisinde ne kadar yapabileceksin?’ diyorlar. Bu durum, öğrencinin yaşam becerisi ve toplumsal uyumuna katkı sağlıyor.”

            Özel sektörle ilgili de şunu belirteyim; Psikolojik Danışmanların özel olarak, ‘RAM’ benzeri Psikolojik Danışma ve Rehberlik merkezleri açabilmeleri için ilgili görüşmeleri yaptık ve sürecin takibindeyiz.