bibilenden@gmail.com

0536 545 67 21

TSK 'DE SAGLIK ( RDM) ASTEĞMENİ OLMAK

TSK 'DE SAGLIK ( RDM) ASTEĞMENİ OLMAK

RDM SUBAYI KİMDİR? KİMLER RDM SUBAYI OLABİLİR?
RDM Subayı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Psikolojik Danışma Biriminde görev alan üniversitelerin 4 yıllık Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik veya Psikoloji bölümlerinden mezun olmuş askerlik yapmasında bir sakınca görülmeyen ve görevini vatani sorumlulukları ile yapmaya hazır olan kişilerden oluşur.

 

RDM SUBAYI OLMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ?
 TSK, mevcut şartlarda 2 türlü alım yapmaktadır. Birincisi 1 ay eğitim ve 11 ay kıta görevi ile icra edilen ve Yedek Subay olarak sınıflandırılan kişilerden oluşur. Yukarıda yazılı bölümlerden mezun olan kişiler istemesi dahilinde askerlik tercihlerini bu yönde yapabilirler. Mevcut şartlarda o celp döneminde ihtiyaç duyulandan fazla başvuru olması durumda kura ile belirlenir ve belirtilen tarihlerde birliklerine katılım sağlarlar. ilk eğitim yeri Samsun Sahra Sıhhiye Birliğidir.  Yedek subay olarak görev alan kişiler, 9 ay asteğmen rütbesiyle ve son 3 ay ise teğmen rütbesiyle görevini tamamlar. Bu süre içerisinde 11 ay maaş karşılığı çalışır ve askeriyenin kendisine tanınan imkanlarından faydalanabilir.
Diğer alım şekli ise dış kaynak alımı olarak nitelenen alımdır. Milli Savunma Bakanlığı ihtiyaç duyması halinde Psikolojik Danışma birimlerinde görevlendirmek için muvazzaf subay alımı yapar. KPSS puan üstünlüğü esasına göre hak kazanan adaylar kılavuzda belirtilen fiziki ve sözlü yeterlilik aşamalarını tamamlamaları durumunda belirli bir eğitime tabi tutulur ve ardından Teğmen rütbesiyle görevlerini icra ederler, belirtilen şartlarda 3 senede bir olmak üzere rütbe atlarlar.

 

RDM SUBAYININ GÖREVİ NEDİR?
Adından da belli olduğu üzere, RDM Subayı bağlı bulunduğu birimde vatani görevini yapan er ve erbaşların ruhsal durumlarını takip eder, psikolojik sağlamlığının güçlendirilmesi, askerlik ortamına uyum sağlanması, stres ve öfke kontrolü ile ilgili çeşitli konularda uzman desteği sağlar.
Gerekli gördüğü askerler ile bireyle veya grupla psikolojik danışma uygulamaları yürütür,
Birliğe yeni katılım sağlayan askerlere test veya anketler uygulayarak öznel iyi oluşları hakkında bilgiler edinir,
Birliğinde vatani hizmetini yapmakta olan, çeşitli davranış ve uyum problemi yaşayan askerlerin tespitine çalışır ve bu askerler için yürütmesi gereken hizmetleri gizlilik ilkeleri içerisinde yürütür,
Kendi yetki ve yeterlik sınırlarını aşan durumlarda bir üst hizmet kurumuna (Psikiyatrist' e ) sevk eder. Sevk ettiği danışanın durumunu takip eder ve gelişimini dosyasına işler.

 

RDM SUBAYI OLABİLMEK İÇİN HANGİ YETERLİLİKLERE SAHİP OLMALIYIZ?
Öncelikle Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir mensubu olmak ve o şanlı üniformayı giymek için bu işi vatan sevdası ile yapmalıyız. Vatanını en çok seven ona en iyi hizmet edendir, görüşünü prensip edinerek hareket etmeliyiz.
Disiplinli olmalıyız ve görevimizi icra ettiğimiz sürece tüm silahlı kuvvetleri temsil ettiğimizi unutmamalıyız.
Bunun dışında tabi ki insanlarla olan iletişim becerilerimizde yeterli, empati düzeyi yüksek ve işbirliği içinde çalışmaya istekli ve becerikli olmalıyız.

 

RDM SUBAYLIĞI SIRASINDA KARŞILAŞTIĞIMIZ DURUMLAR NELERDİR?
Bu soruya kısa bir çerçevede yanıt vermek zor. Birliklerimizde Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen ve vatani görevini icra eden kahraman Türk askerleri var. Bu çeşitlilik çoğu zaman zengin bir kültür kaynaşmasına yol açsa da farklı tiplerde problemi olan askerlerimizle de karşılaşabiliriz.
Örneğin madde bağımlılığı olan, geldiği yere uyum sağlamada güçlük yaşayan, anksiyete bozuklukları yaşayan veya depresyon ve daha ileri uçlu bozukluklar yaşayan, bunlar için geçmişte tanılama almış askerlerimiz olabilir. Görevimiz bu askerlerin uyum sorunlarını işbirliği ile ve gönüllülük esasına göre en aza indirecek çalışmalar yapmaktır. 
Öte yandan herhangi bir ruhsal problem yaşamayan askerlerimizin de ruh sağlığını güçlendirmek ve günlük yaşamlarını zorlaştıran riskleri erkenden tespit edip bunları çözümlemek için ast ve üstlerimizle ortak çalışmalar yürütmektir.

 

RDM SUBAYI OLMAK İSTEYEN PDR VE PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ MEZUNLARINA NE TAVSİYE EDERSİNİZ?
Öncelikle bu görevi gönülden yapmaları lazım. Bir hayata dokunabilmek, karşındaki kişinin iyi oluşunu sağlayabilmek en büyük mutluluklardan birisi. Bunun bilinciyle hareket etsinler. Bu görevin kendilerini hayata hazırlayan bir kapı olmasını unutmasınlar. Zaten kendi işlerini icra edecekleri için mesleki doyumu sonuna kadar yaşayacaklar. Umarım bu üniformayı giymek isteyen tüm vatan evlatlarına nasip olur. Sözlerimin sonuna gelirken, böyle bir çalışmada emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyor ve kolaylıklar diliyorum. Bu şanlı bayrağın altında yapılan her hizmet kutsaldır.