bibilenden@gmail.com

0536 545 67 21

ÜNİVERSİTE TERCİH DÖNEMİ STRESİ VE AİLELERİN ETKİSİ

ÜNİVERSİTE TERCİH DÖNEMİ STRESİ VE AİLELERİN ETKİSİ

ÜNİVERSİTE TERCİH DÖNEMİ STRESİ VE AİLELERİN ETKİSİ

Ailelerin okul ve sınav döneminde çocukları ile ilgili yanıldıkları şey ‘sınavdan yüksek puan alırsa hayatı kurtulur’ düşüncesi gibi, çocuğun başarı durumunu genellemek. Ancak okul başarısı bir hayat başarısı değildir. Bu dönem de aileler gençlerin tercih sürecine dâhil olmak, destek olmaktan çok direkt kendilerinin hayalindeki meslekleri tercih ettirmeleri sebep olmaktadır. Bu yaklaşım sonucunda çocuğun kişisel özelliklerini, ilgi alanlarını, yatkınlıklarını en önemlisi de isteklerini görmezden gelinmesi en büyük etkendir. Bu yaklaşım nedeni ile birçok öğrenci kendi seçmediği meslekleri okuyarak sonucunda maalesef başarısızlık getireceklerdir.

TERCİH DÖNEMİNDEKİ ÇOCUĞA NASIL DAVRANILMALI?

Gençler için oldukça stresli olan üniversite tercih dönemini sorunsuz ve stressiz atlatmak için ailelere büyük görevler düşmektedir.

-Yanında olduğunuzu hissettirin!

Yaptığı seçimde arkasında olduğunuzu bilmesi, yanlış bir tercih de olsa yanında olduğunuzu görmesi çocuğunuzu hem daha rahat hem de özgüvenli kılacaktır.

-Çocuğunuzun da Kaygılandığını Unutmayın!

Burada asıl kaygılanan çocuğunuz çünkü o geleceğini emin olun ki düşünüyor. Ve sizlerden anlayış bekliyor.

-Beraber tercih yapın, düşüncelerine saygı duyun!

O dönemde sizin fikrinizi almak, düşüncelerinizi öğrenmek isteyecektir ancak direkt fikrinizi söylemeden önce onun hayalleri ve istekleri üzerine konuşun.

Öğrencilerin kendilerini garantiye almak için düşünmediği tercih haklarını doldurmak için yazmayın. Kendilerini garantiye almak için başarı sırası geride olan, kazansa bile kayıt olmak istemediği bir bölüme tercih listesinde yer vermesine izin vermeyin.

Okulları ve özel koşulları iyi inceleyin.

Unutmayın ki; Başarı sadece okul başarısı ya da herhangi bir üniversiteye yerleşmek değildir. Başarı genel bir durumdur. Bu sebep ile yerleşemeyen öğrenciler kendilerini asla başarısız olarak görmemeli hedeflerine ulaşmak için tekrar denemelidirler.

Günün sözü; 

EĞİTİM, kültür ve bilgi aydınlığına açılan en geniş penceredir.

 M.Kemal ATATÜRK