bibilenden@gmail.com

0536 545 67 21

ÜNİVERSİTEDE BÖLÜM SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

ÜNİVERSİTEDE BÖLÜM SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Üniversitede ki bölüm seçimi, hayatımıza yön verebilecek bir adımdır. Bu yüzden profesyonel olarak yapılması önemlidir. Fazla uzatmadan bu ‘önemli adımda’ nelere dikkat etmeliyiz bir bakalım:

 1. İlgi alan uzmanından (Psikolojik Danışman) size kişilik envanteri uygulamasını isteyebilirsiniz. Bu sayede kişilik tipinizi öğrenerek, kişilik tipinize uygun olan meslekleri öğrenebilir ve sizi seçeceğiniz mesleğe ulaştıracak bölümlere yönelebilirsiniz.
 2. Bölüm seçerken öncelikle kişiliğinize uygun olan ve yapmak istediğiniz mesleği belirlemelisiniz. Örneğin: Mesleki kişilik tipi ‘sosyal tip’ olan bireyin mühendislik, Avukatlık, Mimarlık vb. meslekler yerine Polis, Hemşire, Öğretmenlik vb. meslekleri tercih etmesi daha doğru olacaktır. Ayrıca bireylerin, kişilik tiplerine uygun seçtikleri mesleklerde daha başarılı olduğu gözlemlenebilir bir gerçektir.
 3. Seçeceğiniz bölümün hayalinizde ki mesleğe ulaştırabilecek bir bölüm olması önemlidir. Örneğin: Hayali ‘Okul Psikolojik Danışmanı’ olmak olan bir kişinin Psikoloji bölümünü seçmesi yanlış bir tercihtir. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünü seçerek ilgili eğitimi sağlayıp ilgili kadroya yerleşebilir.
 4. Seçeceğiniz bölümü belirlediniz mi? Öyle ise şimdi aşağıdaki soruları cevaplamalısınız.
 • Bölümün öğrenim süresi kaç yıl?
 • Hazırlık yılı var mı? 
 • Bölüm derslerinin gereksinimleri neler?
 • Öğretim elemanlarının akademik kariyerleri nasıl?
 • Üniversitenin kuralları ve imkanları neler?
 • Fakültenin sosyal ve fiziki imkanları neler?
 • Fakülte kampüste mi?
 • Yurt dışı, burs, erasmus ve staj imkanları nasıl?
 • Üniversitenin bulunduğu şehrin yurt, ev, ulaşım, beslenme imkanları ve hayat pahalılığı nasıl?

Şimdi sıra tercih yapmakta, tercih dönemi öğrencinin içinde bulunduğu gerek stresli gerek heyecanlı bir dönemdir. Bu yüzden öğrencinin bu süreçte doğru adımlar atması için uzmandan(Psikolojik Danışman) destek alması önem arz etmektedir. Tercih listenizi kendininiz oluştursanız bile bir uzmana göstererek fikir alış verişi yapmakta fayda vardır.

 

 

Hepinizin, hayalinde ki mesleğe ulaşarak başarılı bir hayat sürmeniz temennisiyle…