bibilenden@gmail.com

0536 545 67 21

UZMAN ÇAVUŞ NEDİR?

UZMAN ÇAVUŞ NEDİR?

1. UZMAN ÇAVUŞ KİMDİR? 

2. UZMAN ÇAVUŞUN GÖREV VE NİTELİKLERİ NELERDİR? 

3. KİMLER UZMAN ÇAVUŞ OLABİLİR? 

4. UZMAN ERBAŞ SÖZLEŞMELERİ KAÇ YIL YAPILIR?

5. UZMAN ÇAVUŞ OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

 

UZMAN ÇAVUŞ KİMDİR? 

Uzman çavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alan kuvvet komutanlıklarında askerlik mesleğini profesyonel olarak icra eden kişidir. Uzman çavuşlar, ordu hiyerarşisinde erbaş statüsünde yer alır. 

UZMAN ÇAVUŞUN GÖREV VE NİTELİKLERİ NELERDİR? 

Uzman çavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalışır ve yurt güvenliğini sağlamak başta olmak üzere çeşitli görevlere sahiptir. Uzman çavuşların bulundukları kuvvet komutanlığı ya da sınıfına göre görev ve sorumlulukları değişiklik gösterip; • Subay ve astsubaylar ile erler arasındaki ilişkileri düzenlemek, • Muharebe görevlerini yerine getirmek, • Nişancı ya da sürücü olmak, • Düşman uçak, füze ve hava araçları ile mücadele etmek, • İletişimi sağlamak, • Nöbet hizmetlerini düzenlemek ve yerleşke güvenliğini sağlamak, • Araç bakım ve onarım hizmetlerine katılmak gibi görevleri vardır. 

KİMLER UZMAN ÇAVUŞ OLABİLİR? 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, en az lise ve dengi okul mezunu olup çavuş rütbesi ile askerlik yapmış ya da yapmakta olan kişiler, uzman çavuş olabilir. Uzman çavuşluk için uygun olan kişilerin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin uzman çavuşluk ile ilgili başvuru formunu doldurmaları gerekir. Uzman çavuş adayları sınav ve mülakatları tamamladıktan sonra eğitime alınır. Eğitimi başarıyla tamamlayan kişiler uzman çavuş olur. Uzman çavuş olmak için bir diğer yol ise uzman onbaşılıktan uzman çavuşluğa geçiştir.

UZMAN ERBAŞ SÖZLEŞMELERİ KAÇ YIL YAPILIR?

 Uzman Erbaşlar, en az 1 yıl ve en fazla 5 yıl olmak üzere sözleşme yaparak görevlerini icra etmeye başlarlar. 

İŞTE UZMAN ÇAVUŞ OLMA ŞARTLARI ŞUNLARDIR ; 

- TC Vatandaşı Olmak - Müracaat Tarihinde 26 Yaşından Gün Almamış Olmak 

- Askerlik Hizmetinin 6'ncı ayı ile terhisini takip eden 3 yıl içerisinde başvuruyor olmak

 - Ortaokul, lise, yüksekokul veya fakülte mezunu olmak. (Bazı alımlarda en az lise mezunu şartı aranmaktadır) - Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha önce Subay, Astsubay, Uzman Jandarma, Askeri öğrencilik ile ilişiği kesilmemiş olması 

- Taksirli suçlar haricinde, affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş ve adli sicilden çıkarılmış olsa dahi, bir cürümden hükümlü bulunmamak, soruşturma altında veya yargılanıyor durumda olmamak. 

- TSK manevi değerine gölge düşürücü, askerlik şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunmamış, tutum ve davranışları ile yasa dışı, siyasi, yıkıcı, bölücü, ideolojik görüşü benimsememiş olmak. 

- Askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için bağlı oldukları Birlik Komutanlıklarınca düzenlenen Nitelik Belgesinde 80 ve üzeri not almış olmak (100 puan üzerinden)

 - Tüm sınavları geçen adaylar için TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine uygun olarak; sevk edildikleri Asker Hastanesinden Komando Uzman Erbaş Adayı seçilenler için "Komando Uzman Erbaş Olur, Paraşütle Atlar" , diğer sınıflar için ise "Sağlam, Uzman Erbaş Olur" kayıtlı sağlık raporu almış olmak, Boy ve kilo oranları tablosunda belirlenen değerler içerisinde uygun bulunmak. (Adayların en az 164 cm, en fazla 210 cm boyunda olmaları gerekmektedir) 

Bu şartlara uygun olan her Türk Vatandaşı Uzman Erbaşlık Sınavına başvuru yapabilir. (Güncel ilanlar ve şartlar için ilgili kanun ve yönetmelikleri de inceleyiniz)Uzman Erbaş olabilmek için yazılı sınav, fiziki kabiliyet ,yeterlilik testi ve mülakat sürecini başarılı geçmek gerekmektedir. Uzman Çavuş Olabilmek için ilgili sınavların ardından ön sağlık muayenesi de yapılmaktadır.